• معرفی خانه ملک

         خانه ملک در ضلع شرقی میدان امام خمینی مشهد واقع شده است. این بنا در سال 1260 هـ .ش ساخته شده است و معماری آن ترکیبی از معماری ایرانی و اروپایی متعلق به دوره قاجار (اوایل دوران تجدد طلبی معماری ایران/ دوره گذار) است. زمانی که حاج حسین آقا ملک به مشهد نقل مکان کرد، خانه را از صاحب قبلی آن خریداری نمود و همراه خانواده خود در این خانه ساکن شد. این بنا موقعیت مکانی خاصی داشت چرا که بین حرم مطهر امام رضا(ع) و ارگ حکومتی قرار داشت.

          تا سال 1357 یعنی چند سال پس از درگذشت حاج حسین آقا ملک نیز همچنان از خانه استفاده مسکونی می شد اما پس از آن به سبب بی توجهی به شدت دچار خرابی گردید به طوریکه سقف بنا، پوشش خرپشته ای و شیروانی بنا تقریباً از بین رفته بود و باغ نیز تخریب شده بود. این بنا و مجموعه باغ آن در گذشته بسیار بزرگ تر بود اما به علت احداث خیابان ارگ و خرابی های آن در سال های بعد، بنا دچار تغییراتی شد.

         سازمان میراث فرهنگی، در تداوم سیاست حفظ بناهای تاریخی و تبدیل آن به مراکز فرهنگی، خانه ملک را در سال 1377 در فهرست آثار ملی با شماره 2115 به ثبت رسانید و در سال 1379 نسبت به خرید آن اقدام نمود. از همان سال مطالعات آسیب شناسی و عملیات مرمتی بنا آغاز شد. فرسودگی و تخریب نسبتا زیاد خانه سبب شد که بسیاری از قسمت های آن بازسازی شوند. اقداماتی مثل تعویض چوب های فرسوده سقف، شیروانی و کف اتاق پذیرایی، بازسازی و مرمت گچبری ها، شومینه دیواری و تزئینات چوبی زیر سقف تالار و سایر اتاق ها، ایجاد اندود گچی و سنگ فرش تمام اتاق ها و تاسیسات و روشنایی مجموعه از جمله مهم ترین برنامه های مرمت بنا بود. همچنین از سال 1391 عملیات مرمت و احیای حیاط خانه ملک آغاز شد. در این بازسازی علاوه بر دیوارچینی، آجرفرش، بندکشی، ایجاد فضای سبز و کاشی کاری حوض ها، حمام تاریخی که در طی عملیات مرمت در حیاط مجموعه کشف شد، احیا و بازسازی شد. بخش فروشگاه و کافه گالری مجموعه نیز در همان زمان در باغ مجموعه ساخته شد.


  خانه ملک، مرکز آفرینش و پژوهش هنرهای سنتی:

         پس از پایان دوره مرمت بنا، از سال 1382 خانه ملک به عنوان مرکز آفرینش و پژوهش هنرهای سنتی افتتاح گردید و زیر نظر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی فعالیت می کند. در این مجموعه جمعی از برترین هنرمندان مشهد گردهم آمده و به تولید آثار هنری می پردازند. علاوه بر این کلاس های آموزشی در خانه ملک به شیوه استاد- شاگردی (خصوصی) در انواع رشته های صنایع دستی برای علاقمندان برگزار می گردد. از خانه ملک مشهد می توان به عنوان یک موزه زنده یاد کرد چرا که زمینه ی آشنایی مردم و بازدیدکنندگان با شیوه تولید آثار هنری از پایه و شناخت صنایع دستی ایرانی و آثار فاخر موزه ای در این مکان فراهم شده است.

  کارگاه های هنری فعال در خانه ملک به شرح ذیل می باشند:

  • کارگاه فلز: هنرهای ملیله کاری، فیروزه کوبی، قلمزنی روی فلز و جواهرات، ساخت زیورآلات و میناکاری می باشد.
  • کارگاه سنگ: هنر سنتی حکاکی و قلمزنی بر روی سنگ هرکاره (سرپانتین)
  • کارگاه چوب: هنر معرق کاری چوب و ساخت آلات موسیقی سنتی از جمله تار، دوتار و سه تار
  • کارگاه آبگینه: هنر همجوشی شیشه (فیوزینگ) و طراحی ویترای روی شیشه
  • کارگاه نقاشی روی پارچه و چاپ باتیک
  • کارگاه نگارگری: هنرهای نگارگری ایرانی، مینیاتور، تذهیب و تشعیر و گل و مرغ، طراحی و تصویرسازی
  • کارگاه سفال: هنر سفالگری، سرامیک، لعاب و نقش برجسته
  • کارگاه بافت گلیم
  • کارگاه رودوزی های سنتی ایرانی شامل انواع دوخت های کهن ایرانی مثل پته دوزی کرمان، سکمه دوزی اصفهان، قلاب دوزی گیلان، سوزن دوزی بلوچ و ... .
  • کارگاه هنر قطاعی پارچه (کلاژ)
  • کارگاه طراحی (طراحی و ایده پردازی تولید محصولات، طراحی و تولید بسته بندی محصولات و صنایع دستی، طراحی زیورآلات)


   
راه های ارتباطی
ورود به پنل

  مشهد، بلوار امام خمینی، بین امام خمینی31 و 33، روبروی سه راه دارایی، مرکز آفرینش و پژوهش هنرهای سنتی خانه ملک (جانمایی بر روی Google)

05138518386  
 
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق