• حکاکی روی سنگ

  سنگ هرکاره:

         استفاده از سنگ های سرپانتین ( سنگ هرکاره ) در صنایع دستی مشهد قدمت هشت هزار ساله دارد. اما دو هزار سال است که به عنوان ظروف کاربرد زیادی پیدا کرده است. بیش از هزار و اندی سال از سفر حضرت رضا علیه السلام به مشهد و دعای معروف ایشان در رابطه با این کوه و سنگ، که مردم از سنگ آن برای ظروف مورد استفاده شان کمک می گرفتند می گذرد.

         و هفتاد سال از آخرین نوآوری تاثیر گذار که توسط استاد جهانگیری صورت گرفت گذشته است. نوآوری هایی شامل مشبک کردن این سنگ و یا حکاکی های متفاوت و اضافه کردن رنگ و شادابی به محصولات سنگی و ساخت ظروف جدید با طراحی های بدیع، از جمله خلاقیت های مشهود این هنر می باشد که توسط هنرمند گرامی جناب آقای عطاریان در کارگاه سنگ خانه ملک استارت خورد و باب جدیدی در این زمینه باز شد که راهی طولانی در پیش دارد و هزاران هنرمند در آینده به سمت این هنر روی خواهند آورد .

         سنگ هرکاره، معروف به دیزی سنگی از صنایع دستی منحصر به شهر مشهد می باشد (با توجه با اینکه معدن این سنگ در کل کشور فقط در این شهر موجود می باشد). استفاده از ظروف ساخته شده با این سنگ، به دلیل داشتن منیزیم و آهن سرشار آن، توسط پزشکان بسیار توصیه شده است.
   

          

         

         

   
راه های ارتباطی
ورود به پنل

  مشهد، بلوار امام خمینی، بین امام خمینی31 و 33، روبروی سه راه دارایی، مرکز آفرینش و پژوهش هنرهای سنتی خانه ملک (جانمایی بر روی Google)

05138518386  
 
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق