• سوزن دوزی

         هنر مردمان ایران زمین در هر زمینه ای که باشند به لحاظ ویژگی های خاص هر منطقه با مواد دست ساز و مواد خام، از ابتدا تا انتها با خلاقیت به جهت تفریح، تفنن و یا تزئینی (غیر مصرفی) به وجود نمی آمده بلکه جزء لاینفک زندگی و باورهای مردم آن منطقه می باشد. در این کنکاش برمی خوریم به رودوزی های ایران (سوزندوزی- گلدوزی) که متأسفانه کمتر به عنوان هنر به رسمیت شناخته شده است. در حالی که یکی از روش های دیرینه آرایش پوشش و جامه می باشد. اگر نتوانیم تاریخ دقیقی از پیدایش و رشد آن بدست آوریم، بدون تردید می توان گفت: پیش از پیدایش صنعت نساجی بر روی پوست حیوانات که تنپوش ساده مردم آن زمان بوده، با الیاف گیاهی نقش آفرینی می کردند.

         هشت هزار سال پیش، مردمی در غار کمربندی در نزدیکی شهر « بهشهر » در کناره جنوبی دریای خزر می زیستند. به کشت غله و پرورش دام روزگار می گذراندند. آنان از پشم گوسفندان ظاهراً پارچه می بافتند و کار دوختن را نیز با سوزن های شاخکداری که از آن ها به جای مانده، انجام می دادند.
   
      
   

  شیوه سوزندوزی ایران


  1. گونه هایی که زمینه پارچه را سراسر از بخیه می پوشانند. بدینسان که زمینه تازه ای از رنگ و نفش و طرح به وجود می آید. این هنر از زمان های پیشین در کشور ما رایج بوده و قدیمی ترین آثار باقیمانده متعلق به دوره سلجوقی می باشد. این هنر در زمان صفویه از رواج کامل برخوردار بوده و هنرمندان ما با مهارت و شکیبایی ویژه ای، تمام زمینه ی پارچه را از دوخت پرکرده و جلوه ی خاصی به دوخت می داده اند.

        در این نوع دوخت، ابتدا خطوط اصلی نقش دوخته می شود و پس از آن، به متن دوزی می پردازند و تمام زمینه پارچه را آنچنان از دوخت پر می نمایند که گویی اصلاً زمینه ای درکار نیست. نقوش مورد استفاده در این هنر بیشتر نقش های هندسی پیچیده است که هنرمند با استادی و آگاهی از ترکیب صحیح رنگ ها شروع به سوزندوزی می نماید. از جمله نقش های معروف مورد استفاده در این شیوه  نقش راه راهی محرماتی راست یا کج می باشد.

   

  2. نقش هایی که بر روی پارچه با زری یا نخ ابریشم، پولک، سرمه، قیطان، نخ پشمی ظریف روی پارچه های مخمل یا کتان به کشل متنوع و ظریف دوخته می شود، از قبیل سوزندوزی تفرش، پته دوزی (سلسله دوزی) کرمان، ده یک دوزی گلابتون دوزی، بلوچ دوزی، قلابدوزی، آجیده دوزی، پیله دوزی، قیطان دوزی خراسان و... که هر یک جایگاه ویژه ای دارد که بحث درباره تک تک آن ها نیاز به زمان و امکانات بسیار دارد.
   


  3. چشمه دوزی: چشمه دوزی ها که سکمه دوزی نمودار بالاترین پایه پیشرفت این هنر است. از ساده ترین و زیباترین انواع سوزندوزی بسیار قدیمی و سنتی خاص ایران است که علاوه بر زیبایی و ظرافت، رنگ آمیزی آن بسیار ساده و محدود بوده و در بیشتر موارد از نخ تک رنگ استفاده می شود. گاهی نیز از دو رنگ یا بشتر که همراه با زنجیره دوزی و قلابدوزی روی پارچه های ظریف که بافت ساده ای دارند، انجام می گیرد. نقش های این نوع دوخت با جدا کردن و کشیدن تار و پو پارچه به شکل دلخواه هنرمند در می آید و در انوع بته جقه (سرو) نقش ترنج و کثیرالاضلاع می باشد که اکنون در اصفهان و بیرجند این هنر به همان شیوه سنتی و اصیل حفظ و اجرا می شود.
   
   
       
   
      

   
راه های ارتباطی
ورود به پنل

  مشهد، بلوار امام خمینی، بین امام خمینی31 و 33، روبروی سه راه دارایی، مرکز آفرینش و پژوهش هنرهای سنتی خانه ملک (جانمایی بر روی Google)

05138518386  
 
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق