• ملیله کاری

  هنر ملیله کاری:

        تاریخ ساخت و رونق این هنر دستی بسیار ظریف از دوره سلجوقی آغاز و در دوره صفویه به اوج خود رسید. زنجان نیز به عنوان خواستگاه اولیه هنر ملیله کاری با قدمت پیشینه تاریخی چند هزار ساله هنوز نام خود را در میان بهترین های این صنعت دستی حفظ کرده و برای احیای جایگاه اصلی خود تلاش می کند.

         استادکار بعد از تهیه نقره از بازار که به صورت ساچمه در وزن های 100 الی 200 گرمی می باشد را ذوب کرده به صورت شمش درست می کند. سپس از دستگاه نورد آن را عبور داده که به صورت مفتول در سایزهای مختلف تهیه می شود. طرح مورد نظر را به قالب گرفته و بر روی صفحه ورق فلزی با موم زنبور عسل قرار می دهد و با رشته سیم های نقره ظریف که اصطلاحاً به این رشته سیم ها ملیله گفته می شود، شکل هایی از ملیله درست کرده و داخل طرح یا قالبی که روی موم قرارداده را چیده و پر می کند و وقتی که طرح پر شد، جوشکاری و پرداخت انجام می شود که بعد از چند مرحله پرداخت و تمیزکاری، محصول آماده ارائه می باشد.      

      

   
راه های ارتباطی
ورود به پنل

  مشهد، بلوار امام خمینی، بین امام خمینی31 و 33، روبروی سه راه دارایی، مرکز آفرینش و پژوهش هنرهای سنتی خانه ملک (جانمایی بر روی Google)

05138518386  
 
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق